دکتر علی اصغر آخوندی

دکتر علی اصغر آخوندی
طبقه بندی موضوعی

دولـت کـریمه 1

يكشنبه, ۲۲ فروردين ۱۴۰۰، ۱۰:۰۸ ب.ظ

در بخشی از این دعا می خوانیم :

« اَلّلهُمَّ اِنّا نَرغَبُ اِلَیکَ فی دَولَةٍ کَریمَةٍ تُعِزُّ بِهَا الِاسلامَ وَ اَهلَهُ وَ تُذِلُّ بِهَاالنِّفاقَ وَ اَهلَهُ » .

( خدایا ، ما به راستی آرزو داریم ازتو ،  دولت بزرگ منشی را که به واسطه ی آن اسلام و اهل آن را عزیز گردانی ، و نفاق و اهل آن را ذلیل و خوار گردانی . )

این فقره از دعای افتتاح ( اللهمَّ انا نرغب ... ) در مقام تمنّا و آرزو و انشاء است . ولی می تواند درکار بری استراتژیک نافع افتد . تحلیل دولت کریمه و تفسیر آن با توجّه به کلمات معصومان ع و نتایج آن ( از جمله : تعزّ بها الاسلام و اهله ) سیمایی کلّی از آخرین دولت روی زمین می دهد که فرق آن با رقبایش ( مثل دولت های مدرن و... ) مشخّص است . از این به بعد ما می دانیم چه عناصری از دولت ها جاویدان است ، و چه عناصر و صوری درحال انقراض ، و این دستاورد کمی نیست ، چون موجب خلق این استراتژی می شود که جز آن چه ناچاریم و گریزی از آن نیست از عناصر سخت افزاری دشمن استفاده نکنیم . و با توجّه به آن نمای کلّی ، منتظر دولت خویش باشیم .

ویژگی های ممتاز دولت کریمه کدامند ؟

تجربیّات بشر در طول قرن ها با حاکمیّت قدرت ها و دولت های متنوّع منطقه ای و جهانی ، به ویژه در این هزاره ی گذشته ، این سؤال را به وجود آورده است که : آن همه در گیری های فکری و عقیدتی ، سیاسی و نظامی ، و آن همه فساد و جنایات بشری . و به ویژه در دوران طولانی غیبت امام زمان ع به اعتقاد عمیق تشیّع وضع دنیا نهایةً به کجا خواهد انجامید ؟ آیا در حکومت موعود ، انسان خسته از همه ی مدّعیان اصلاح جامعه به آرزوهای خود خواهد رسید ؟ آیا انسان کرامت از دست رفته ی خود را باز خواهد یافت ؟ آیا عدالت و آزادی و امنیّت انسان محروم تأمین خواهد شد ؟ جامعه ی موعود چه ویژگی هائی دارد که بتواند این دغدغه ها را پاسخ بدهد ؟

1 وارستگی ها و صلاحیّت های رهبری :  

بالاترین ویژگی ممتاز رهبر و امام و پیشوای دولت کریمه ، که می خواهد مجری عدالت و امنیّت در جهان ، و گسترش دهنده ی علم و عقلانیّت در دنیا باشد ، پاکی ، صداقت ، عصمت و علم و دانش الهی است .

همه ی جنایات بشر در دنیا ، و همه ی بیعدالتی ها و فساد و تباهی و جهالت بشریّت در طول قرون و اعصار ، ثمره ی حاکمیّت حاکمانی بوده است که خود گرفتار ظلم و فساد و تباهی درونی ، و قدرت طلبی و شهوت پرستی بوده اند .

کسی که نمی تواند خود را با آداب و ارزش های الهی تربیت کند ، چگونه می خواهد دنیا را در سایه ی عدالت و امنیّت و دانش و عقلانیّت اداره کند ؟

رهبری حکومت واحد جهانی (دولت کریمه) را خداوند متعال برعهده‌ی بنده‌ی صالح خود، حضرت حجّة بن الحسن (ع ) قرار داده است ، و او یگانه انسان است که در دوران طولانی غیبت و در همه ِی زندگی خدای متعال معصوم بودن او را امضا فرموده است . و او است که از هر ستم و پستی و آلودگی و اشتباه کاری و خطا برکنار است ، و هیچ پلیدی و ناپاکی در او یافت نمی شود .

امیر مؤمنان در وصف امام قائم ع می فرمایند :

« او هوای نفس را مطیع و پیرو هدایت می کند ، آن گاه که مردم هدایت را معطوف هوا و هوس نمایند ، و رأی و نظر را پیرو قرآن می گرداند ، در حالی که مردم قرآن را تابع هوای نفس قرار دهند » ( نهج البلاغه خطبه ی 195 )

حضرت رضا (ع ) در دعائی که به یونس بن عبدالرّحمان تعلیم فرمودند . در فراز هائی از آن می فرمایند :

« خدایا همانا او ( مهدی ع ) بنده ی تو است که او را برای خودت خالص فرموده ای و برغیب و پنهانی خویش برگزیده ای ، و او را از هرگناه دو داشته ای ، و او را از هر عیب و نقصی د رامان قرار داده ای ، و از هر پلیدی پاکش فرموده ای ، و از هر آلودگی سالم داشته ای . خدایا ما در روز قیامت و همان روز حادثه شگفت ، شهادت می دهیم که همانا او ( حجّة بن الحسن ع ) حیچ گناهی مرتکب نشده و خطائی را به جا نیاورده است و هیچ طاعت و فرمانبرداری را ضایع و نابود نکرده و هیچ حرامی را مرتکب نشده ، و هیچ واجبی را واژگون نکرده و هیچ آئین و شریعتی ا تبدیل ننموده است . »

 ( جمال الاسبوع سیدبن طاووس 507 )

همزمان با روز ولادت حضرت امام حسین (ع ) لوحی از جانب خداوند به عنوان تبریک ولادت حضرت ، به حضرت زهرا(س ) به وسیله ی رسول خدا (ص) نازل شد ،که در آن ویژگی های دوازده امام معصوم (ع ) با نام و مشخصات کامل آن ها ذکر شده است . این لوح به لوح حضرت زهرا و یا لوح جابر ( چون جابربن عبدالله راوی آن است  ) معروف شده است .

در آن لوح از ویژگی های امام مهدی (ع ) چنین آمده است :

« در او کمال موسی و نورانیّت عیسی و صبر و شکیبائی ایّوب وجود دارد » ( کمال الدین شیخ صدوق 310 )

او میراث دار همه ی ارزش های پیامبران و اولیا و او صیای الهی است .

امام علی بن موسی الرّضا (ع ) در تو صیف امام می فرمایند :

« امام آب گوارائی است برای تشنگان ، ابری است بارنده ... پدری است مهربان ، برادری است دلسوز ... دفاع کننده از حقوق الهی . » ( کافی 1/ 387 )

ضمن دعا در غیبت امام زمان ع در وصف او می خوانیم :

« اَلطّاهِرُ التَّقیُّ النَّقیُّ الرَّضیُّ الزَّکیَُّ = پاک ، پرهیزگار ، پرورش یافته ی پسندیده ، پاک شده ... »

و امام صادق ع ضمن خطابه ای در وصف امام مهدی (عج ) می فرمایند :

« او ، همان شخص برگزیده و پسندیده و رهبر و محرم اسرار است ... خدایش به دانش خود برگزید و برای طهارت و پاکی او را انتخاب کرد . او یادگاری است از آدم ع ... برگزیده ی خاندان ابراهیم و سلاله ی اسماعیل و زبده ی خاندان محمّد(ص ) . همیشه مورد نظر و توجّه خدا است ، و او را نگه می دارد و در حمایت خود دارد ، دام های شیطان و لشکرش را از او دور می کند ... و چنگال بدی را از او رفع می کند ، و او را از آفات برحذر می دارد ، از گناه معصوم است و از هرگونه هرزگی مصون » ( کافی 1/ 392 )

آری ، رهبر فرزانه ی (دولت کریمه ) با عصمت و پاکدامنی خود ریشه ی تمام ظلم و ستم و فساد و تباهی را ریشه کن خواهد کرد . و جامعه ای با حفظ کرامت و ارزش های والای انسانی و الهی می سازد .

2 کارگزاران کارآزموده و بی آلایش :

دوّمین ویژگی ( دولت کریمه ) وجود کارگزارانی کارآزموده و بی آلایش در کنار رهبری امام و پیشوای معصوم (ع) است که بر اساس متون اسلامی این کارگزاران هم صفات و مختصّات و ویژگی های خاص خودشان رادارند : الف : موحّدان :

دنیای امروز دنیای شرک آلود است . دنیا باهمه ی جلوه هایش بت بزرگ و معبود انسان رها شده ی امروزی است . کارگزاران همراه و صدیق امام در کنار همه ی توحیدیان تاریخ سر بر درگه احدیّت سوده اند و در دریای معارف تو حیدی امامشان غوطه ورند .

امام صادق (ع ) در موردشان می فرماید :

« مردانی که قلب هایشان مانند پاره های آهن است و هیچ شک و تردیدی در ذات خداوند ندارند . آن ها در اعتقاد خود نسبت به خدا از سنگ سخت تر هستند ... جوانانی که شب ها را نمی خوابند ، در نماز های شبشان زمزمه هائی مانند زنبوران عسل در کندو دارند ، شب را تا صبح برپا ایستاده اند ، آن ها از خشیت خدا هراسانند ، دعای شهادت می خوانند و آرزوی کشته شدن دارند . » ( بحار الانوار 52/ 308 )

ب : دعوت کنندگان به سوی خدا :

امروز ، بشر با تمام وجودش ، حتّی به نام آزادی ، در دام و بند بندگان بیچاره و ضعیف خدا است ، و در قید عبودیّت پست ترین جلوه های مادّی جهان . و یاران امام براساس وعده ی خداوند در کنار امامشان می آیند تا انسان را یاری کنند که در جهان کسی بنده و برده ی هیچ مخلوقی نباشد وجز قید بندگی خدا برگردن نداشته باشد ( مضمون آیه 55 سوره ی نور )

ج : پروانگان وجود قطب عالم هستی :

امام ، قطب عالم هستی ، ولیّ خدا ، کعبه ی وجود و خورشید جهان افروز است ، و یاران و اصحابش همچون پروانگان عاشق برگرد وجودش پرواز می کنند .

امام صادق (ع ) در مورد آن ها می فرماید :

« آن ها در اطاعت از رهبرشان از برده ای در برابر مولایش مطیع ترند ، زین مرکب امامشان را لمس می کنند و از آن برکت می جویند ، امامشان را احاطه کرده اند و در جنگ ها از او قوّت و نیرو می گیرند و به آن چه می خواهند به واسطه ی آن می رسند » ( بحار الانوار 52/ 308 )

د : راهبان شب و شیران روز :

امام رضا (ع ) در توصیف کارگزاران دولت کریمه می فرمایند :

« به هر کدام از آن ها قدرت چهل مرد داده شده و قلبشان سخت تر از پاره های آهن ، جوانمردانی که شب را تا به صبح بر پا ایستاده اند و صبحگاهان برمرکب هایشان سوار می شوند . راهبان شب و شیران روزند . با پرچم هایشان به هیچ شهری روی نمی آورند مگر آن که آن را تسلیم خود کنند . گویا مانند عقاب هائی برمرکب هایشان سوارند . » ( بحار الانوار 52/ 308 )

هـ : دانشمندان و حاکمان :

امام صادق (ع ) در مورد آن ها می فرمایند :

« در آن زمان قومی صیقل داده می شوند همانند صیقل دادن کمان به وسیله ی آهنگر . با نور قرآن دیدگانشان روشن می شود و تفسیر آن در گوش جانشان جای می گیرد . جام حکمت را صبحگاهان و شامگاهان سر می کشند . گروهی از مردان الهی دور او گرد می آیند ، دعوتش را سر پا نگه می دارند ، و او را یاری می کنند . آن ها وزیران او هستند که سنگینی مسائل جهانی را به عهده می گیرند ، و او را در مسؤلیّت بزرگی که خداوند به عهده اش گذاشته یاری می کنند . » ( ترجمه ی یوم الخلاص 1/ 418 )

و : دارای شایستگی های مدیریّت جهانی با توجّه به ویژگی های ذیل :

*تربیت شده و دست پرورده ی مکتب امامشان و سیراب شده از چشمه ی فروزان علم آن حضرت .

*مردم شناس و آشنا با دردهای مردم زجر کشیده ی دنیا .

*آشنا با زبان همه ی ملّت ها و آگاه از حال و روز مردم دنیا .

* مبلّغ جهانی و زبان گویای حق در سراسر کره ی خاکی .

* عادل و دادگستر و دلسوز انسان های محروم دنیا .

*بریده از همه ی مظاهر فریبنده ی دنیا ، درد کشیده و ساده زیست و پرتلاش برای رفاه حال مردم .

و نیز از امیر مؤمنان (ع ) در وصف بیعت کارگزاران و یاران حضرت مهدی (ع ) نقل شده که :

« با امامشان بیعت می کنند که هرگز دزدی نکنند ، زنا نکنند ، مسلمانی را دشنام ندهند ، خون کسی را به ناحق نریزند ، به آبروی کسی لطمه نزنند . به خانه ی کسی هجوم نبرند ، کسی را به ناحق نزنند ، طلا ،نقره ، گندم و جو ، ذخیره نکنند ، مال یتیم را نخورند . در مورد چیزی که یقین ندارند گواهی ندهند ، مسجدی را خراب نکنند ، مشروب الکلی نخورند ، حریر و خز نپوشند ، در برابر سیم و زر سر فرود نیاورند ، راه را برکسی نبندند ، راه را نا امن نکنند ، گرد همجنس بازی نگردند ... به کم قناعت کنند . طرفدار پاکی و معطّر باشند ، و از پلیدی متنفّر ، امر به معروف و نهی از منکر کنند ، لباس خشن بپوشند ، خاکی باشند و در راه خدا آن چنان که شایسته است جهاد کنند . »

امام مهدی (ع ) نیز در حق خود تعهّد می کند که :

« از راه آن ها برود ، جامه ای مثل جامه ی آن ها بپوشد ، مرکبی همانند مرکب آن ها سوار شود . آن چنان که آن ها می خواهند باشند . به کم راضی و قانع شود ، زمین را به یاری خدا پر از عدالت کند آن چنان که پر از ستم شده است . خدا را آن چنان که شایسته است بپرستد . برای خود دربان و نگهبان اختیار نکند )

( منتخب الاثر 469 )

طـرح یک سؤال :

در این دو مشخّصه ی دولت کریمه ، رهبری معصوم و همراهی کارگزاران پاک و صادق مطرح شد . چه اشکالی دارد که اگر حکومتی جهانی به وجود آید وتحت نظارت سازمان های چند ملیّتی و جهانی ، با رأی اکثریّت مردم جهان و در سایه ی دمکراسی واقعی وحاکمیّت نیروهای قوی و مردمی دولت کریمه به وجود آید ؟

پاسخ :

الف : تجربه های تلخ تاریخ بشریّت نشان داده است که این ایده ی برزگ ، نه تنها به دست بشر تحقّق نخواهد یافت بلکه روحیّه ی قدرت طلبی ، ثروت اندوزی ، ماده پرستی و استکبار جهانی همه ی جهان را به سوی نابودی می کشاند . واگر حکومت جهانی راهم می خواهد برای گروه و حزب و نژاد خاصّی طالب است . و برای رسیدن به آن دست به هر جنایت و ظلمی خواهد زد .

ب : لازمه ی ایجاد و رهبری و ابقای یک جامعه ی جهانی براساس عدالت ، سرپرستی و هدایت انسان های عادل است ، اگر آلودگی به گناه ، تجاوز به حقوق مردم ، شرک به خدا ، از انواع ظلم و ستم هائی است که برانسان امروز سایه افکنده ، چگونه می توان از انسان های گرفتار ظلم انتظار اجرای عدالت واقعی داشت . لازمه ی عدالت واقعی جهانی مصون بودن و عصمت از هر گناه و تجاوز و خطا است . و این مسئله تحقق نخواهد یافت مگر در قیام و هدایت و رهبری امام معصوم ( ع ) و کارگزارانی صدیق و مخلص .

ج در مورد دلایل غیبت امام عصر (عج ) یکی از مواردی که در روایات مهدوی مطرح شده این است که : غیبت طولانی می شود تا تمام گروه ها و کسانی که مدّعی هستند می توانند دنیا را اصلاح واداره کنند ، به قدرت برسند و مردم بفهمند که از دست آن ها کاری ساخته نیست ، و با این ترتیب دست به دعا بردارند و از خداوند ظهور مصلح غیبی و الهی را بخواهند .  

ادامه دارد

حاجیان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی